
Cześć! Jestem Wiktoria i kocham książki, a ten blog powstał po to, by dzielić się z innymi moją pasją. :) Mam nadzieję, że podróże, w które Cię zabiorę po światach książek zachęcą Cię do sięgnięcia po polecane pozycje i staną się możliwością odwiedzenia tych różnych, a niekiedy zaskakujących rzeczywistości. Czytelniku! Cieszę się, że tu trafiłeś i życzę Ci samych cudownych wypraw!
29/05/21
"Kwietniowe deszcze, słońce sierpniowe" - Izabela Skrzypiec-Dagnan
27/05/21
"Samotni.pl" - Barbara Kosmowska
Barbara Kosmowska opowiada historie trzech samotnych i smutnych osób, które straciły bliską im osobę.
Zosia to nauczycielka języka polskiego, która stara się pomóc każdemu ze swoich uczniów. W szkole nazywana „siłaczką” sama nie jest pozbawiona problemów. Kobieta niedawno straciła mamę i zamieszkała z młodszą siostrą. Stara się dotrzeć do nastolatki, otoczyć ją opieką i dać jej to, co najlepsze.
Joanna to właśnie młodsza siostra Zosi. Dziewczyna ma burzę rudych włosów, nosi fioletowy szalik i wojskowe spodnie. Aśka nie wygląda jak typowa nastolatka i cierpi z powodu wyśmiewania kolegów. Obok kolekcji rockowych płyt na półce Asi leży pudełko z nigdy nie wysłanymi listami do mamy za którą dalej bardzo tęskni.
Wiktor to euro-sierota, matka chłopaka wyjechała za granicę do pracy, a jedyną pamiątką po niej jest znoszony angielski sweter, który często nosi. Nastolatek mieszka ze schorowaną babcią, która potrzebuje troski i opieki. Wiktor znalazł się w nieciekawym towarzystwie, które ciągnie go w złą stronę. Chłopak kradnie, ale po to, by zdobyć pieniądze na utrzymanie siebie i chorej babci.
Co wyniknie z przypadkowego spotkania Joanny i Wiktora, których łączy ogromna tęsknota za najbliższymi? Czy Asia pogodzi się z odejściem mamy? Czy ktoś zobaczy w Wiktorze chłopaka wołającego o pomoc i zrozumienie? Czy Zosia podoła wymagającej pracy w szkole i opiece nad młodszą siostrą? Czy samotność to choroba, którą da się wyleczyć spotkaniami z osobami na których nam zależy?
Powieść Barbary Kosmowskiej to książka w której zostało poruszonych wiele ważnych, trudnych i smutnych tematów. Autorka opowiada historię trójki młodych ludzi, których połączyła tęsknota za najbliższymi. Powieść polecam każdemu nastolatkowi, który chce przeczytać książkę zmuszającą do refleksji i pokazującą czytelnikowi emocje wywołane przez brak najbliższych.
7/10 ⭐
25/05/21
"Mała Jerzego" - Katarzyna Ryrych
Agatę – główną bohaterkę powieści poznajemy kiedy ma dwanaście lat. Dziewczyna jest ślepo zafascynowana swoim ojcem, wpatrzona w niego jak w obraz. Nastolatka bardzo go kocha i tylko z nim tworzy całość.
Jerzy to przystojny i sławny w K. fotograf, bardzo rozpoznawalny, wszędzie chodzący ze swoją małą.
Mała Jerzego zawsze lepiej dogadywała się z ojcem. Nastolatka nie rozumiała matki, która ciągle kłóciła się z mężem, a po kryjomu popijała także alkohol.
Agata dorasta, zaczyna coraz więcej rozumieć i coraz więcej mówią jej też ludzie. Nastolatka dowiaduje się, że matka nie ożeniła się z ojcem z miłości, a dlatego że na świecie miała pojawić się ona. Z czasem mała Jerzego dostrzega, że ojciec nie jest wcale taki idealny za jakiego uważała go do tej pory. Agata zauważa też, że ojciec wykorzystując swój wygląd i pozycję zdobywa kolejne kobiety, ale żadnej nie kocha tak mocno, by związać się z nią na stałe i nie liczy się z ich uczuciami. Nastolatka dowiaduje się także, że jej przyjaciółka chwilę przed maturą zaliczyła wpadkę.
Czy dziewczyna dostrzeże, że matka nie była tak naprawdę szczęśliwa z ojcem? Czy Agata dogada się z mamą? Jakie relacje będą dalej łączyć Jerzego i jego małą?
Powieść Katarzyny Ryrych jest krótką książką, która porusza wiele ważnych tematów. Autorka mówi tutaj o egoizmie, kłótniach między rodzicami, dorastaniu i podejmowaniu ważnych decyzji. Powieść polecam nastolatkom, którzy szukają niedługiej książki z wartką akcją zmuszającej do refleksji.
6/10 ⭐
22/05/21
"Zaledwie kilka dni" - Beata Ostrowicka
Powieść pisana jest w formie pamiętnika jednej z głównych bohaterek.
Justyna i Grażyna przyjaźnią się od lat. Bywały kłótnie większe i mniejsze, ale ich przyjaźń przetrwała próby na które została wystawiona. Dziewczyny poróżnił jednak jak to często bywa chłopak. Robert to były chłopak Grażyny w którym zakochuje się Justyna. Nastolatka długo broni się przed uczuciem do tajemniczego chłopaka o złych oczach, jednak podczas wyjazdu do bacówki wpada po uszy.
Przyjaźń przeżywa kryzys, a Robert po jakimś czasie zostawia także Justynę. Dziewczyna dopiero wtedy zaczyna rozumieć kim stała się, kiedy spotykała się z Robertem i poznaje powody dla których przyjaciółka odradzała jej ten związek.
Czy przyjaźń przetrwa a dziewczyny dadzą sobie jeszcze jedną szansę? Czy nastolatki zrozumieją jakie błędy popełniły? Dlaczego Robert postąpił podobnie już drugi raz?
Powieść Beaty Ostrowickiej to krótka książka o dorastaniu, przyjaźni, zdradzie chłopaka i próbach na które zostaje wystawiona każda relacja, nie ważne czy przyjaźń czy miłość. Autorka pokazuje czytelnikowi na co warto zwracać uwagę w życiu. Powieść polecam każdej nastolatce, która szuka książki o pierwszej miłości i przyjaźni dwóch dziewczyn.
6/10 ⭐
20/05/21
"Lśnić" - Jessica Jung
Nie interesuję się k – popem, a już na pewno nie można mnie nazwać jego
fanką. Przed przeczytaniem książki nie wiedziałam nic więcej o tym
gatunku muzycznym, oprócz tego, że wywodzi się z Korei Południowej.
Kiedy miałam możliwość przeczytania powieści kierowałam się więc
bardziej tym, że należy do gatunku młodzieżowych obyczajówek, które
lubię czytać. Przed rozpoczęciem czytania poszukałam informacji o
autorce, szybko dowiedziałam się, że mam do czynienia z lekturą napisaną
przez byłą członkinię zespołu Girls’ Generation i jedną z bardziej
rozpoznawalnych osób związanych z k – popem - Jessicą Jung.
Główna bohaterka to Rachel Kim koreańska nastolatka amerykańskiego
pochodzenia, która jest w stanie poświęcić naprawdę wiele, by lśnić!
Jako siedemnastolatka sześć lat temu została zatrudniona w wytwórni k –
popu w Seulu. Jest to jedno z największych miejsc tego typu, które może
dać sławę, ale jest bardzo wymagające i oczekuje
dwudziestoczterogodzinnych treningów. Dziewczyny mają być idealne,
zmobilizowane do ciężkiej pracy i przyzwyczajone do rywalizacji, nawet z
najbliższymi przyjaciółmi. Dodatkowo nie powinny się zakochać i chodzić
na randki.
Rachel codziennie od kilku lat walczy o spełnianie swoich marzeń.
Mordercze treningi, codzienne przygotowania, a dodatkowo szkoła i nauka
sprawiają, że dziewczyna nie ma czasu wolnego. W jej życiu nie ma
miejsca na nowości, czy inne zainteresowania, a tym bardziej na miłość!
Rachel poznaje jednak Jasona – również gwiazdora k – popu o stabilnej
już pozycji w branży. Między tą dwójką powoli zaczyna rodzić się
uczucie. Równolegle w prawie tym samym czasie rozpoczyna się ciężka
praca nad pierwszą piosenką, która może dać dziewczynie sławę i
rozpoznawalność. Utwór nagrywa i promuje właśnie z Jasonem, ale także z
Miną – córką bogatego ojca od początku rywalizującą z Rachel i knującą
kolejne intrygi.
Książkę przeczytałam bardzo szybko, była lekka w odbiorze. Jest
przesiąknięta k – popem i związanymi z nim tematami. Akcja jest od
początku dość przewidywalna, jak w większości powieści tego typu.
Oprócz wątków typowych takich jak pierwsza miłość, przyjaźnie, czy
zainteresowania młodych ludzi autorka próbuje także pokazać od wewnątrz
świat k – popu. Być może ze swojego doświadczenia, lub z otoczenia w
którym się obracała ukazuje nierówność w traktowaniu członków, ogromną
presję z którą muszą mierzyć się gwiazdy, a także intrygi. Dzięki tym
zabiegom czytelnik łatwo zauważa, że świat k – popu choć piękny i
kolorowy dla jego fanów nie zawsze jest taki dla ludzi z nim związanych.
Choć akcja była przewidywalna, a powieść według mnie zbyt pełna
nieprzetłumaczonych słów i zwrotów pochodzących z języka koreańskiego,
uważam że książka jest warta przeczytania. Polecam ją szczególnie fanom
tego gatunku muzycznego, ale także innym czytelnikom ciekawym świata k –
popu i chcącym poznać przygody nastolatków z nim związanych.
Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl, dziękuję za możliwość jej przeczytania!
5/10 ⭐
18/05/21
"Pieniądze albo kasa" - Paweł Beręsewicz
Staszek Tondera to zwykły nastolatek. Od dziecka rodzice wpajali chłopakowi, że pieniądze należy zarabiać uczciwie, jednak w ten sposób nie zyskał jeszcze żadnych, a jego kieszeń świeci pustkami.
Piętnastolatek nieraz słyszał, że pieniądze szczęścia nie dają, ale już niejednokrotnie przekonał się, że ich brak tym bardziej.
Stanisław wie, że pieniądze nie spadają z drzewa, ale w takim razie skąd pełne portfele u kolegów z klasy.
Kiedy wreszcie los uśmiecha się do nastolatka sprawa wygląda podejrzanie, a chłopakowi wydaje się, że nie byłoby to uczciwe zarobiona kasa.
Autor ukazuje jak pomysłowo i na jak wiele sposobów nastolatek zbiera swoje oszczędności. Chłopak od jałmużny przez znajdowanie monet na ulicy i rozmowę z bankomatem zbiera całkiem pokaźną sumę.
Czy Staszek podejmie ryzyko czy zachowa ostrożność w trakcie zbierania pieniędzy? Ile kasy uda się zarobić nastolatkowi? Jak wiele sposobów by dorobić znajdzie pomysłowy chłopak?
Powieść Pawła Beręsewicza to humorystyczna książka o sposobach na pozyskiwanie pieniędzy przez nastolatka. Tych normalnych, bezpiecznych, ale także czasem śmiesznych, dziwnych i niebezpiecznych. Autor ukaże czytelnikowi wiele ciekawych historii, nie zawsze będzie wiadomo o co chodzi, ale jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.
Powieść polecam każdemu, bez względu na wiek. Każdy czytelnik podczas czytania powieści uśmiechnie się chociaż raz i pozna wiele możliwości zarobienia pieniędzy, które odkryje nastolatek będący głównym bohaterem książki.
6/10 ⭐
15/05/21
"Koniec gry" - Anna Onichimowska
Siedemnastoletni Alek to główny bohater powieści, który wielkimi krokami wkracza w dorosłość.
Chłopak mieszka z rodzicami, którzy nie akceptują odmiennej orientacji i starszym bratem – Andrzejem – konserwatystą i narodowcem.
Nastolatek ma najpiękniejszą dziewczynę w szkole – Renię, jednak nie jest do końca zadowolony z ich relacji.
Chłopak dostaje też pierwszą dorywczą pracę u słynnego reżysera teatralnego. Wyjeżdża także sam do Londynu, by dorobić.
Pod wpływem
wielu wydarzeń i sytuacji Alek powoli zaczyna odkrywać swoje prawdziwe
ja. Siedemnastolatek powoli dostrzega swoje zainteresowanie mężczyznami.
Alek musi oswoić się z tą myślą i zapanować nad swoim życiem cały czas
szukając odpowiedzi na pytanie kim tak naprawdę jest.
Czy nastolatek zdecyduje się na coming out i ujawni swoją orientację rodzinie i znajomym? Jak chłopak poradzi sobie z reakcją otoczenia? Czy Alek odnajdzie siebie?
Powieść Anny Onichimowskiej to książka o dorastaniu, odkrywaniu siebie i akceptowaniu takim, jakim jesteśmy, odmiennej orientacji, ale także stawianiu na swoim i dążeniu do wyznaczonych celów.
Powieść polecam nastolatkom, którzy chcą poznać historię chłopaka odkrywającego swoją odmienną orientację i proces poznawania siebie.
6/10 ⭐
13/05/21
"Sztuka słyszenia bicia serca" - Jan-Philipp Sendker
Akcja powieści toczy się głownie w Birmie.
W książce zostały ukazane dwie całkowicie inne od siebie kultury. Jedna z nich to nowojorska – tam życie toczy się szybko, wszyscy są zajęci i nie ma zbyt dużo czasu na rozmowę. W odległej Birmie życie toczy się jakby wolniej – ludzie często ze sobą rozmawiają, wszyscy się znają i mają dużo wolnego czasu.
Te miejsca dzieli nie tylko położenie na dwóch różnych kontynentach, ale także różnice kulturowe i inne systemy wartości. Łączy je jednak piękna historia miłosna przetłumaczona aż na 35 języków!
„Wpływowy adwokat z Wall Street znika bez śladu” – tak brzmią nagłówki we wszystkich gazetach w Nowym Jorku. W domu jego żona znalazła listy miłosne napisane przez Mi Mi – dziewczynę mieszkająca w Birmie do jej męża. Córka adwokata, zawiedziona postępowaniem ojca, postanawia polecieć na drugi kontynent, odnaleźć ojca i przekonać się kim jest ta kobieta. Na miejscu Julia poznaje starego człowieka – U Ba, który opowiada dziewczynie historię jej rodziny. Wychodzi na to, że starzec wie więcej o jej najbliższych niż sama Julia. Opisana prze U Ba historia miłosna to losy Tin Wina – sieroty, która nagle traci wzrok i kalekiej dziewczyny – Mi Mi. Wprowadzenie do historii ojca powoli pozwala dziewczynie zrozumieć, dlaczego adwokat postąpił tak, a nie inaczej. Serca tej dwójki po prostu przez całe życie biły tym samym rytmem!
Powieść to zdecydowanie warta uwagi piękna historia miłosna, którą powinien przeczytać każdy, kto wątpi w siłę miłości, lub myśli, że osoba niepełnosprawna nie jest zdolna do prawdziwej miłości.
7/10 ⭐
11/05/21
"Kopidoł i Kwiaciareczka" - Kazimierz Szymeczko
Drogi głównych bohaterów powieści splatają się w dzień zakończenia roku szkolnego i od tego momentu nastolatkowie już się nie rozstają. Małgosia skrycie podkochująca się w koledze widzi jak Wiktor dotkliwie pobija kolegę.
Wakacje dla większości nastolatków są czasem odpoczynku, ale nie dla wszystkich. Małgosia często pomaga rodzicom na straganie, a wakacje to wyjątkowo pracowity sezon.Pracuje tam także Turek Arturek – prostoduszny, bardzo uczciwy i kochany przyszywany brat dziewczyny i mieszkaniec domu opieki Caritas, który często o czymś zapomina.
Wiktor natomiast jest synem znanego dyrektora zakładu pogrzebowego, gdzie często dorabia.
Nastolatkowie razem wplątują się w kłopoty, wikłają w kilka afer, ale także zostają wolontariuszami Ośrodka Najświętszego Serca Jezusa Caritas w Rudzie Śląskiej. Trochę z potrzeby serca, a trochę w ramach pokuty właśnie w tym miejscu bezinteresownie pomagają niepełnosprawnym, ćwiczą swoją cierpliwość i uczą się, że inny wcale nie znaczy gorszy.
W trakcie wakacji Artur zostaje ofiarą niemiłego „żartu”, a nastolatkowie i ich ojcowie angażują się w pomoc mężczyźnie.
Czy Małgosia i Wiktor zostaną parą? Jak wygląda wolontariat w ośrodku Caritas? Jak zakończy się sprawa Artura? Co w życiu jest tak naprawdę ważne?
Powieść Kazimierza Szymeczki to książka idealna dla nastolatków. Autor w swojej książce pokazuje nie tylko przyjaźń i pierwsze prawdziwe uczucie, ale przede wszystkim bezinteresowną pomoc, którą każdy z nas może obdarzyć innych, obcowanie z osobami niepełnosprawnymi i przekonuje czytelnika, że inny w cale nie znaczy gorszy, a każdy zasługuje na akceptację, zrozumienie i miłość. Kazimierz Szymczko napisał powieść o poznawaniu siebie i akceptowaniu innych ludzi takimi, jakimi są.
9/10 ⭐
07/05/21
"Niechciana" - Barbara Kosmowska
Kasia to zwykła szesnastolatka, jak każda dziewczyna w tym wieku ma swoje marzenia i plany. Nastolatka nie jest zbyt popularna, ale ma znajomych i przyjaciół, dość dobrze się uczy i bardzo lubi tańczyć. Dziewczyna nigdy zbyt dobrze nie dogadywała się z rodzicami, ale nie kłóci się z nimi.
Bohaterkę poznajemy w momencie, kiedy jej stosunkowo uporządkowany świat za chwilę runie. Dziewczyna niedawno była na wycieczce w górach, gdzie spędziła noc z Tomkiem – chłopakiem, który jej się podobał. Kasia odkrywa, że zbliżenie doprowadziło do bardzo poważnych konsekwencji. Nastolatka musi zmierzyć się z bardzo osobistym problemem, nie może liczyć na pomoc rodziny, znajomych i przyjaciół.
Kaśka nie jest gotowa na nastoletnią, niechcianą ciążę i bardzo długo ukrywa swój stan. Zanim jej sekret odkryją wszyscy wokół, a sama nastolatka odbędzie przyspieszony kurs dojrzewania odkryje czym jest prawdziwa samotność i będzie przerażona perspektywami, które roztacza przed nią życie.
Młoda dziewczyna, w sumie jeszcze dziecko powinna uzyskać odpowiednią pomoc i wsparcie. Niestety Kasia na niewiele może liczyć. Bierna matka traktuje ciążę córki jako problem i jej nieodpowiedzialne zachowanie, obojętność ojca wcale nie pomaga. Jedyne rady na które może liczyć dziewczyna to te z forum dla nastoletnich matek, z których każda uważa wczesne macierzyństwo za idealne, bez problemów. Niespodziewanie obok dziewczyny pojawia się ciotka, Kasia może liczyć na jej opiekę, pomoc i wsparcie.
Czy wystarczy powiedzieć „sama jesteś sobie winna”? Czy nastoletnia ciąża jest winą tylko dziewczyny? Jak poradzić sobie z myślą, że dziecko, które się rozwija jest niechciane? Czy Kasia zdecyduje się urodzić, a później wychować dziecko?
Powieść Barbary Kosmowskiej to książka o niechcianej nastoletniej ciąży. Autorka pokazuje czytelnikowi, że warto podejmować rozsądne decyzje, każdy wybór pociąga za sobą konsekwencje, a kiedy przyjdzie moment podjęcia bardzo trudnej decyzji nikt nie będzie pytał ile masz lat i czy jesteś na to gotowy.
8/10 ⭐
04/05/21
"Wyżej niż wysoko" - Katarzyna Ryrych
Adi, Seba, Kudłaty, Pająk i Ola to główni bohaterowie powieści. Nastolatkowie często widzą całe miasto z góry, z nowej perspektywy. Są członkami krakowskiej grupy NO ENTRY, których pasja to wspinanie się na wieżowce, kominy, czy mosty.
Młodzi ludzie spotykający się często na krakowskim Szkieletorze są gotowi na wiele wyrzeczeń. W ich przypadku nie wystarczy tylko odwaga, potrzebne jest także przygotowanie fizyczne i posiadanie odpowiedniego sprzętu. Jak mówi sama autorka dla pasjonatów tej miejsca to „ich Himalaje”, zdobycie szczytu jest niebezpieczne, ale zawsze satysfakcjonujące.
Piątka przyjaciół to niejedyni pasjonaci wspinaczki, jest także Janek, który zawsze wspina się samotnie. Następuje swego rodzaju rywalizacja pomiędzy paczką przyjaciół a samotnikiem o niezdobyte jeszcze przez nikogo szczyty wieżowców.
Tragiczny wypadek i śmierć Pająka z jednej strony uświadamiają bohaterom jak niebezpieczna jest ich pasja, jak bolesna jest strata bliskiej osoby, z drugiej zaś strony motywują przyjaciół do podejmowania kolejnych wyzwań i zdobywania nowych szczytów.
Powieść Ktarzyny Ryrych to książka poświęcona wspinaczce na wieżowce, kominy i inne miejsca, które są bardzo wysoko. Pasja niebezpieczna, lecz dająca satysfakcję i możliwość zobaczenia świata z innej perspektywy. Członkowie grupy NO ENTRY z autorką spotkali się w momencie, kiedy jej klucze zostały zatrzaśnięte w mieszkaniu na „tylko” pierwszym piętrze. Spotkanie było dla autorki inspiracją do napisania powieści. Choć bohaterowie książki są fikcyjni, to ich pasja jest prawdziwa. Katarzyna Ryrych pokazuje ją ze wszystkimi dobrymi stronami, pięknymi widokami, ale także z jej konsekwencjami.
Powieść polecam każdemu, nie tylko pasjonatom wysokości, ale także osobom, które chcą poznać historię nastolatków i ich nietypową i niebezpieczną, ale piękną i dającą satysfakcję pasję.
7/10 ⭐
01/05/21
Czy warto było przeczytać te książki? - kwiecień 2021
Kontynuując comiesięczną tradycję publikuję moje czytelnicze podsumowanie minionego miesiąca.
W ubiegłym miesiącu udało mi się przeczytać 13 książek. Najbardziej podobały mi się książki „Kierunek tu i teraz”, której recenzja jest już na blogu i „Strażniczka Słońca”. Obie książki oceniłam na 8 ⭐
Poniżej znajduje się lista powieści, które przeczytałam. Recenzję będę zamieszczać na bieżąco w kolejnych wpisach na blogu, jedna pojawiła się już kilka dni temu.
Odwiedzajcie bloga, podzielcie się swoim podsumowaniem miesiąca i odbywajcie owocne książkowe podróże - te małe i te duże w czasie długiego weekendu.
- „Puszka” - Barbara Kosmowska 7/10⭐
- „Strażniczka Słońca” - Maja Lunde, Lisa Aisato 8/10⭐
- „Dom nad rozlewiskiem” - Małgorzata Kalicińska 6/10⭐
- „Powroty nad rozlewiskiem” - Małgorzata Kalicińska 6/10⭐
- „Kordian” - Juliusz Słowacki 5/10⭐
- „Kierunek tu i teraz” - Maciej Trawnicki 8/10⭐
- „Zanim wstanie dla nas słońce” - Gabriela Gargaś 7/10⭐
- „Możesz wybrać kogo chcesz pożreć” - Dorota Combrzyńska-Nogala 7/10⭐
- „Pas startowy” - Katarzyna Ryrych 7/10⭐
- „Biały teatr panny Nehemias” - Zuzanna Orlińska 7/10⭐
- „Za wszelką cenę” - Katarzyna Ryrych 7/10⭐
- „Źródło. Jak zmienić swoje życie na lepsze” - Tara Swart 6/10⭐
- „Sekundnik” - Barbara Stenka 6/10⭐
Dowiedz się o mnie czegoś więcej :)
Poznaj mnie lepiej!
Już od jakiegoś czasu mierzyłam się z zamiarem zaktualizowania tego wpisu, bo czułam, że ten poprzedni już nie do końca do mnie pasuje i nie...
Co czytają inni?
-
28/100/7170/2021 Z małym opóźnieniem, ale już jest recenzja książki, która najbardziej podobała mi się w ubiegłym miesiącu. Już na pierwszej...
-
Piszę tego posta spontanicznie, nawet bardzo, chociaż sama decyzja kiełkowała we mnie już od dłuższego czasu... będzie przydługawo, o czy...
-
Dzisiaj ponownie przychodzę do Was z wywiadem. Tym razem miałam okazję porozmawiać z Panią Beatą Dulewicz, która nie tak d...