16/12/22

"Huśtajka. Borderline" - Anita Klecha

238/150/70270/2022  

 

Życiowa huśtajka

 
Anita Klecha napisała powieść niełatwą, a wręcz posunęłabym się do stwierdzenia, że trudną. Przeczytanie zajęło mi trochę czasu, by usiąść do napisania tej recenzji, potrzebowałam kolejnych kilku dni. Nawet teraz, gdy piszę te słowa, nie jestem pewna, czy uda mi się wszystko przekazać tak, jakbym chciała.

Główna bohaterka tej książki to dwudziestokilkuletnia dziewczyna, której postawiono straszną diagnozę — osobowość z pogranicza, czyli borderline. Diana nie godzi się jednak z oceną lekarzy, która brzmi gorzej niż wyrok. Kobieta nie radzi sobie z szeroko pojęta codziennością — problemy w pracy, trudności w kontaktach z ludźmi i kłótnie z mężem to jej chleb powszedni. Diana chce jednak podjąć próbę normalnego życia — pozbawionego częstego płaczu, depresji i prób samobójczych. Czy kobieta pokona tę trudną drogę i odnajdzie sens życia?

To, czego z pewnością nie można odebrać "Huśtajce" to emocjonalność — przeżycia bohaterki są bardzo realne i wydaje mi się, że nie można by podejść do nich z dystansem. Same zachowania bohaterki są trudne więc i niełatwo się o nich czyta. Chociaż miałam na względzie chorobę głównej bohaterki, mimo wszystko czasem irytowała mnie swoimi decyzjami.

Nie napiszę, że książkę czyta się dobrze i lekko, ale napiszę, że z całą pewnością warto po nią sięgnąć. Anita Klecha podjęła trudny, ale obecny wśród nas na co dzień temat osób z zaburzeniami, które przecież są wokół. Borderline to chyba jedno z najbardziej znanych zaburzeń osobowości, a mimo tego wiemy o nim zazwyczaj tak niewiele. Autorka przybliża taki świat i pokazuje, że zachowania, które z zewnątrz bez namysłu klasyfikujemy jako takie czy inne tak naprawdę zazwyczaj mają swoje podłoże. Przez to udowadnia, że nie warto oceniać, szczególnie po pozorach, nie znając danej osoby i jej sytuacji.

Powieść była dla mnie dużym wyzwaniem — przede wszystkim emocjonalnym. Podejmuje jednak tak istotną tematykę, o której warto mówić, że kiedy dostałam propozycję przeczytania i zrecenzowania nie mogłam przejść obok niej obojętnie. Wam również to zalecam, gdyż z pewnością nie będzie to łatwa i lekka lektura, ale wiele Was nauczy i uświadomi ważne kwestie.

Egzemplarz do recenzji otrzymałam od Autorki.
 
6/10
 

12 komentarzy:

  1. Chętnie sięgnę po tę pozycję

    OdpowiedzUsuń
  2. Najbardziej, mam w planach lekturę tej książki.

    OdpowiedzUsuń
  3. Słyszałam o tej książce, ale jakoś boję się tej jej emocjonalności, w końcu opowiada o zaburzeniu osobowości... Chyba się nie skuszę, jakoś ostatnio wolę lżejsze lektury...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Faktycznie jeśli wolisz lżejsze lektury, to tej raczej nie polecam. :)

      Usuń
  4. Tym razem raczej pozycja nie dla mnie. Ja również boję się tej emocjonalności.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozumiem, może innym razem znajdziesz tutaj czytelnicze inspiracje. :D

      Usuń
  5. Nie wszystkie lektury są łatwe i przyjemnie, ale bardzo potrzebne!

    OdpowiedzUsuń
  6. Z pewnością to nie jest książka dla mnie. Nie wiem, czy wytrzymałabym tyle emocji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozumiem, szukaj w takim razie inspiracji w kolejnych wpisach. :)

      Usuń

Czytelniku!
Będzie mi bardzo miło jeśli podzielisz się swoim zdaniem o tekście, lub opinią o książce. Motywuje mnie to do dalszego pisania i tworzenia kolejnych recenzji. :)
Pamiętaj jednak, aby zrobić to w sposób kulturalny i z szacunkiem - do innych Odwiedzających, samego Autora jak i do mnie jako Twórcy.
Niech moc książkowych podróży - tych małych i tych dużych będzie z Tobą. :D

Dowiedz się o mnie czegoś więcej :)

Poznaj mnie lepiej!

Już od jakiegoś czasu mierzyłam się z zamiarem zaktualizowania tego wpisu, bo czułam, że ten poprzedni już nie do końca do mnie pasuje i nie...

Co czytają inni?